Araştırmacı Yazar Hakan Yılmaz Çebi Web Sitesi
ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

HAZIR KITA

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SOSYAL PAYLAŞIM

DESTEK

DİN VE VATAN

BÖLÜNMEYE KARŞI UYANDIRAN SİTE..
"Sizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten sakındıran bir topluluk bulunsun." (Al-i İmran -104)

www.reddiyeler.com
KAYBOLANLARI BULMA KUYUSU !

KAYBOLANLARI BULMA KUYUSU !

Tarih 18 Ekim 2015, 16:11 Editör Hakan Y. ÇEBİ

Metafizik alanında ele alınabilinecek özel bir konuyu Hakan Y. ÇEBİ sizlere sunuyor..

Hacettepe Üniversitesi öğrencilik yıllarında öğrendiğimiz en önemli bilgilerden birisi, merhum Evliya Çelebi'nin Halk Bilimcilerin duayeni, eserinin de baştacı bir eser olduğu idi.

Uzun süredir stratejik dosyalara girmekten Halk Bilimi kaynaklarını ihmal ediyordum.. Geçenlerde İsmail Fidan kardeşim bir dizi kitapla çıkıp geldi onun geldiği sırada 65 yaşında bir beyefendi arayarak 2000 yıldır sır olarak saklanan Hz. Meryem Ana'nın kabrini ve kansere ilaç olacak sırları bizlere güven ve hürmeten emanet edeceklerini söylediler.. Bu tarz sırları Rabbimin ihsanına şükürler olsun alırım KARDEŞLİĞE İNSANLIĞA ADANMIŞ TÜRKİYEMİZİN İNŞASINA KULLANMAK İÇİN YA BAZEN DEĞİŞİK ELLERLE FARK ETTİRMEDEN SAHAYA SÜRERİM YA DA DOĞRU ZAMAN VE ZEMİN İÇİN BEKLE(TİLİ)RİM..

İşin bu kısmını zamanı olmadığı için şimdilik ketmedip, kaybolanları bulma kuyusu ile başlığı merhum Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinden aktararak, bilmeyenleri biraz araştırmaya bilenleri de tekrar hatırlamaya davet edelim İnşa'Allah...

Evliya Çelebi merhum, meşhur Seyahatnamesinde; İstanbul'daki Eyüp Sultan bölgesine dikkat çekerek, "...Eyüp'ün kuzeyinde mezarlık içinde birkaç ev vardır. Orada eski bir evde bir SU KUYUSU vardır. Birinin bir şeyi kaybolsa evvela temiz bir abdest alıp kuyunun kenarındaki musalla üzerinde iki rekat namaz kılar sonra bir fatiha-i şerifte okuyarak sevabını HAZRETİ YUSUF (Kuran-ı Kerim'deki Hz. Yusuf ve kuyu kıssasını hatırlayın/HYÇEBİ)) Aleyhisselamın mübarek ruhuna hediye eder.." EY SAHİBİ PİR! HAZRET-İ YUSUF'U SIDDIK AŞKINA OLSUN, BENİM FALAN AKRABAM VEYA FALAN EVLADIM, YAHUT KAYBOLAN ŞU TÜRLÜ EŞYAM NE OLDU?" diye kuyunun ağzında bağırır. Derhal sorduğu kişi hayatta mı ölü mü veya kaybolan eşya adı ve resmi ile nerede ve kim çaldı ise ve sorumlu denizde ise hangi denizde ise açıktan açığa bildiren ince bir ses duyulur.

Çok tuhaf acaip bir hikmettir ki sırrına akıl erdirmek mümkün değildir. Bu kuyu, her neden sorulsa cevap verir. FAKAT KURAN-I KERİM'DE MALUM "BEŞ BİLİNMEYEN" SORULSA ALAYDAN BAŞKA BİR CEVAP ÇIKMAZ. Mesela: "Karnımdaki erkek midir, kız mıdır?" Soran kadın, " azacık ye.." cevabını alır. Hakir (Evliya Çelebi) bu hali bir kaç kere gördüm. Hatta bir kere kuyudan:

- Osman dayım hayatta mıdır?

diye sordum. aydıncık şehrinde un alıyor yakında gelir cevabı çıktı. Üç gün sonra Osman dayım gelince Şaban ayının yedinci pazar günü nerede idiniz ve ne yapıyordunuz diye sordum. Aydıncık şehrinde un alıyordum diye yemin etti. Sırrını Allah bilir..

*Hakan Yılmaz ÇEBİ

TOPLUMU AYDINLATMA HAREKETİ (TA-HA)

Bu haber 10327 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Köşe Yazıları

Tasavvuf Peygamber Zamanında Var mıydı?

Tasavvuf Peygamber Zamanında Var mıydı? Tasavvuf Peygamber Zamanında Var mıydı? sorusuna kısaca cevap veren bir yazı..

TÜRKİYE CUMHURİYET(İ) MERKEZ BANKASI ÖZEL GÖRÜŞMELER / DÜŞÜNCELER...

TÜRKİYE CUMHURİYET(İ) MERKEZ BANKASI ÖZEL GÖRÜŞMELER / DÜŞÜNCELER... Tespitler ve analizler ışığında bilgiler..

(c) 2008 - 2015 Sizde Ümmeti Muhammed yararına hayırlı küçük bir iş yapmak istiyorsanız yazıları sevdiklerinize ulaştırabilirsiniz! Gayret, samimiyet ve aşk bizden tevfik Allah'tan! (cc) Sitemizden alınan yazı ve dosyalar, ticari amaç gütmeksizin, değişik istemediğimiz amaç ve çıkarlar uğruna kullanmaksızın, yazar ve site ismimiz kaynak gösterilmek şartıyla yayınlanabilir! Aksi halinde tüm yasal haklarımızı gizli tutmaktayız!
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapy: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bili?im